İpucu: Sızma Testleri Sırasında Linux İşletim Sisteminde import Aracı ile Ekran Görüntüsü Almak

Sızma testleri sırasında gerçekelştirilen çalışmalar ile ilgili kanıt sunmak amacı ile hızlı bir şekilde ekran görüntüsü almak gerekebilir. Bu yazıda “import” aracı ile pratik bir şekilde ekran görüntüsü alabilme konusu incelenecektir.

Linux ortamında ImageMagick paketi ile gelen ve Kali Linux’ta da varsayılan olarak gelen “import” aracı ile ekran görüntüsü alınabilir. Bu komut sonuçta elde edilecek ekran görüntüsüne ait dosyanın adı verilerek çalıştırıldığında, mouse ekran görüntüsü almaya hazır hale gelir.

ls
import foto

 

Sonrasında ekran görüntüsü alınacak alan seçimi gerçekleştirilir.

 

Böylece ilgili alanın ekran görüntüsü belirtilen isimde kaydedilmiş olur.

ls

 

Ekran görüntüsü hızlı bir şekilde almak için “alias” komutu da kullanılabilir. Örneğin “ss” komutu çalıştırıldığında, ekran görüntüsünün belli bir klasörün altına adının tarih ile beraber kaydedilmesi isteniyorsa aşağıdaki gibi bir ayar gerçekleştirilebilir.

mkdir Kanitlar
alias ss=”import /root/Kanitlar/resim-$(sate +%F_%H:%M:%S).jpg”
alias

 

Böylece “ss” kısayolu çalıştırıldığında ekran görüntüsü otomatik olarak belirtilen dizine tarihsel olarak kaydedilecektir.

ss
ls -la /root/Kanitlar/

 

Kaynak:

https://localhost.exposed/2016/03/01/path-to-oscp-part-6-day-2-and-3

Yazarın Bilgileri

Ertuğrul BAŞARANOĞLU
Ertuğrul BAŞARANOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTLM etiketleri ve özellikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Bu sayfada incelenen konulardan doğacak sorunlar kişinin kendi sorumluluğundadır.