Misyon

Günümüzde devletin kritik kurumlarına, özel şirketlere ve son kullanıcılara saldırılar oldukça artış göstermektedir. Siber saldırıların artması sebebiyle, bilgi güvenliği farkındalığını arttırma konusu, kurumlar için önem kazanmıştır. Bundan dolayı, saldırıların hangi yöntemlerle gerçekleştirildiği ve bu saldırılara karşı ne gibi önlemler alınması gerektiği oldukça kritik bir öneme sahiptir. Hazırlanan Siber Portal web sitesinin amacı, kurumlara yapılan saldırı senaryolarının nasıl gerçekleştirildiğini görmek, saldırı senaryolarına karşı alınabilecek tedbirleri almak ve bu senaryoların gerçekleştirilebileceği ortamları sanal sistemlerde oluşturabilmek olup, Türkçe kaynak sıkıntısına bir nebze de olsa çare olmayı hedeflemektedir. Böylece, ülkemizde bilgi güvenliği farkındalığının oluşturulması  arzu edilmektedir.

Web sitesindeki yazılar, temel olarak, 3 farklı renk ile belirtilen kategorilerde incelenmektedir: Kırmızı Takım, Mavi Takım, Yeşil Takım.

  • Kırmızı Takım (Red Team) adlı kategoride incelenen yazıların ana konusu, kurumların sistemlerine karşı gerçekleştirilebilecek saldırılardır. Sızma testleri (veya gerçek saldırılar) sırasında gerçekleşen saldırı yöntemleri, bu kategori içerisindeki yazılarda incelenmektedir.
  • Mavi Takım (Blue Team) adlı kategoride incelenen yazıların ana konusu, kurumların sistemlerine karşı gerçekleştirilebilecek saldırılara karşı alınması gereken önlemler, güvenlik ile ilgili temel bilgiler ve saldırıların tespiti ile ilgili temel konulardır. Sızma testleri sonrasındaki test raporlarında belirtilen sıkılaştırma adımları ve sıkılaştırmalar sırasında bilinmesi gereken temel konular bu kategori içerisindeki yazılarda incelenmektedir. Ayrıca, bilgi güvenliği ve sistem yönetimi ile ilgili temel konular, zararlı yazılım analizi gibi konular da bu kategori altında listelenmiştir.
  • Yeşil Takım (Green Team) adlı kategoride incelenen yazıların ana konusu, kurumsal bir ortamda mevcut olan sistemleri sanal ortamda oluşturabilmektir. Kurumsal bir ortamdaki sistemlerin ve uygulamaların hazırlanması, bu kategori içerisindeki yazılarda incelenmektedir.

Bu kategorilerin altındaki yazıların yanında genel ipuçları ve bilişim sektörüne yönelik sertifikalar ile ilgili yazılar da incelenmektedir.