İpucu: Sızma Testleri Sırasında Linux İşletim Sisteminde import Aracı ile Ekran Görüntüsü Almak

0
695
views
Sızma testleri sırasında gerçekelştirilen çalışmalar ile ilgili kanıt sunmak amacı ile hızlı bir şekilde ekran görüntüsü almak gerekebilir. Bu yazıda “import” aracı ile pratik bir şekilde ekran görüntüsü alabilme konusu incelenecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

Linux ortamında ImageMagick paketi ile gelen ve Kali Linux’ta da varsayılan olarak gelen “import” aracı ile ekran görüntüsü alınabilir. Bu komut sonuçta elde edilecek ekran görüntüsüne ait dosyanın adı verilerek çalıştırıldığında, mouse ekran görüntüsü almaya hazır hale gelir.

ls
import foto

 

Sonrasında ekran görüntüsü alınacak alan seçimi gerçekleştirilir.

 

Böylece ilgili alanın ekran görüntüsü belirtilen isimde kaydedilmiş olur.

ls

 

Ekran görüntüsü hızlı bir şekilde almak için “alias” komutu da kullanılabilir. Örneğin “ss” komutu çalıştırıldığında, ekran görüntüsünün belli bir klasörün altına adının tarih ile beraber kaydedilmesi isteniyorsa aşağıdaki gibi bir ayar gerçekleştirilebilir.

mkdir Kanitlar
alias ss=”import /root/Kanitlar/resim-$(sate +%F_%H:%M:%S).jpg”
alias

 

Böylece “ss” kısayolu çalıştırıldığında ekran görüntüsü otomatik olarak belirtilen dizine tarihsel olarak kaydedilecektir.

ss
ls -la /root/Kanitlar/

 

Kaynak:

https://localhost.exposed/2016/03/01/path-to-oscp-part-6-day-2-and-3

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.