Sysinternals Psexec Aracı Kullanılarak Windows İşletim Sisteminde Yerel Yönetici Haklarının SYSTEM Haklarına Yükseltilmesi

0
1119
views
Windows işletim sistemindeki SYSTEM hesabı en işletim sistemi seviyesinde en yetkili hesaptır. Bu yazıda, yerel yönetici hesabı Sysinternals PsExec aracı kullanılarak SYSTEM haklarına erişecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

Vedat adlı yerel yönetici kullanıcısı işletim sisteminde en yetkili hesaplardan birisidir. Ancak yerel bir yönetici kullanıcısı sistem üzerinde varsayılan durumda her işlemi gerçekleştiremez. Ayrıca, bilgisayar etki alanına dahil olsa bile, yerel yönetici hesabı ile etki alanındaki nesneler sorgulanamaz.

whoami
net user /domain

acquiring-system-privileges-from-local-admin-privileges-using-sysinternals-psexec-tool-01

Bunun yanında Sysinternals PsExec aracı ile yerel yönetici hesabı, SYSTEM haklarıyla işlemler gerçekleştirebilir. Böylece, yerel bilgisayarda (neredeyse) her işlemi gerçekleştirebilir. Bunun yanında, bilgisayar etki alanına dahil ise, etki alanındaki nesneler, SYSTEM yetkileri ile sorgulanabilir.

PsExec.exe -s cmd -accepteula
whoami
net user /domain

acquiring-system-privileges-from-local-admin-privileges-using-sysinternals-psexec-tool-02

 

 

 

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.