Windows Ortamında Kullanıcı Hesap Denetimi (UAC)

0
412
views
Windows ortamında yetkilendirme işlemleri için kullanılan özelliklerden birisi Kullanıcı Hesap Denetimi (User Account Control – UAC) korumasıdır. UAC korumasıyla kullanıcıların erişeceği veriler için kullanıcıdan aksiyon alması beklenebilir. Bu yazıda Windows işletim sisteminde UAC mekanizması incelenecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

UAC, kullanıcı tarafından yapılan bazı işlemlerin kontrolü için kullanılmaktadır. Windows Vista işletim sistemiyle beraber gelmiş olan User Account Control (UAC) özelliğinin gelişmiş bir versiyonu olan Streamlined UAC ile Windows 7 bilgisayardaki değişikliklerle ilgili olarak ne zaman uyarı verileceğine dair dört adet seçenek sunulmuştur. En düşük seviye seçildiğinde, programlar yazılım yüklemeyi ya da bilgisayarda değişiklik yapmayı denediğinde ya da Windows ayarlarında kullanıcı değişiklik yaptığında, kullanıcı bir uyarı mesajı ile karşılaşmaz. En yüksek seviye seçildiğinde de yukarıda bahsedilen durumlarda kullanıcı uyarı mesajları ile karşılaşır.

Kullanıcı Hesap Denetimi - UAC
Kullanıcı Hesap Denetimi – UAC

Not: Yerleşik (Built-in) olarak gelen Administrator kullanıcısı UAC denetimlerinden muaftır.

Bir programın kullanıcı hesap denetimi ayarını gerçekleştirmek için, program üzerinde sağ tıklandıktan sonra Run As Administrator seçeneği seçilebilir veya aynı işlem Uyumluluk sekmesinden Ayrıcalık Düzeyi alanında “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneği seçileblir.
UAC’yi ayarlamak için “Denetim Masası > İşlem Merkezi > Kullanıcı Hesabı Denetimi” alanından istenilen seviye seçilir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.