Winlogon Prosesinin Durumları

0
278
views
Oturum açma işlemi sırasında Winlogon.exe adlı proses kritik bir işlev görür. Herhangi bir zamanda Winlogon aşağıdaki üç durumda bulunabilir. Bu yazıda Winlogon prosesinin durumları incelenecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

Winlogon prosesinin 3 durumu aşağıdaki gibidir:

  • Oturum kapalı durumu
  • Oturum açık durumu
  • İş istasyonu kilitleme durumu

Bu üç durum arasındaki ilişki aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

status-of-winlogon-01

Oturum Kapalı Durumu

“Oturum kapalı” durumda kullanıcının aktif kabuk ile etkileşimi bulunmaz. Winlogon bu durumda, kullanıcıdan oturumunu açmasını bekler. Eğer oturum açılmak istenirse, Winlogon, kullanıcıdan kimlik bilgilerini girmesini bekler. Kullanıcının girdiği kimlik bilgileri doğruysa yerel ve grup ilkelerine bakılarak kullanıcıya özel herhangi bir yasaklama olup olmadığının kontrolü gerçekleştirilir. Kullanıcı bir yasaklama ile karşılaşmıyorsa oturum açma işlemi başarılı olur. Oturum ilk açıldığında kabuk program çalışır ve Winlogon kendi durumunu “Oturum açık” olarak değiştirir. Windows ortamında varsayılan kabuk programı Explorer.exe‘dir. Kabuk program ihtiyaca göre, kayıt defterinden (HKLM/SOFTWARE/Microsoft/Windows NT/Current Version/Winlogon yolu altındaki “Shell” anahtarı değiştirilerek) özelleştirilebilir.

 

Oturum Açık Durumu

“Oturum açık” durumunda kullanıcı aktif kabuk ile etkileşim içerisindedir. Winlogon bu durumda, kullanıcıdan oturumunu kapatmasını veya iş istasyonunu kilitlemesini bekler. Eğer oturum kapatılmak istenirse, Winlogon bu oturuma ait tüm prosesleri sonlandırarak iş istasyonunu kullanıcılar için hazır hale getirir ve kendi durumunu da “Oturum kapalı” olarak değiştirir. Eğer iş istasyonu kilitlenmek istenirse, Winlogon bu oturuma ait prosesleri devam ettirir ve kendi durumunu da “İş istasyonu kilitleme” olarak değiştirir.

 

İş İstasyonu Kilitleme Durumu

Winlogon “İş istasyonu kilitleme” durumunda iken, kullanıcı güvenli masaüstü ile etkileşim halindedir. Winlogon bu durumda, kullanıcıdan oturumunu açmasını veya oturumunu kapatmasını bekler. Eğer oturum devam ettirilmek istenirse, Winlogon, kullanıcıdan kimlik bilgilerini girmesini bekler. Kullanıcının girdiği kimlik bilgileri doğruysa yerel ve grup ilkelerine bakılarak kullanıcıya özel herhangi bir yasaklama olup olmadığının kontrolü gerçekleştirilir. Kullanıcı bir yasaklama ile karşılaşmıyorsa oturum açma işlemi başarılı olur. Oturum açıldığında mevcut kabuk program devam ettirilir ve Winlogon kendi durumunu “Oturum açık” olarak değiştirir. Eğer oturum kapatılmak istenirse, Winlogon açık oturuma ait tüm prosesleri sonlandırarak iş istasyonunu kullanıcılar için hazır hale getirir ve kendi durumunu da “Oturum kapalı” olarak değiştirir.

 

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.