Windows İşletim Sisteminin Çökmesine Ait Bilgilerin Tutulduğu Dump Dosyalarının Kaydedilmesi

0
273
views
Windows işletim sisteminde beklenmeyen bir hata ile karşılaşıldığı durumda, sistem mavi ekran (BSODBlue Screen of Death) hatası verir. Bu hata öncesinde RAM‘deki bilgileri elde etmek için RAM içeriğine ait dump bilgilerinin elde edilmesi gerekir. Bu yazıda, Windows 7 işletim sisteminde hata olması durumunda dump dosyasının 3 farklı kaydedilme seçeneği incelenecektir.

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

Kernel RAM dump bilgilerinin tutulduğu dosyada, belleğin anlık bir görüntüsü (snapshot) bulunur. Bu dump dosyasının alınması için bilgisayarın gelişmiş sistem ayarlarının yapıldığı menüden (Control Panel > All Control Panel Items > System > Advanced System Settings) erişilen pencerede “Startup and Recovery > Settings”  adımları izlenir.

enable-debugging-information-of-system-crash-01

Açılan yeni pencerede 3 farklı yöntem ile debug bilgilerinin kaydedilebildiği görülmektedir:
Bu 3 yöntem aşağıdaki gibidir:

  • Small memory dump: Sistem çökerken RAM’de bulunan exe/binary dosyalarının kaydını tutmaz. 64 KB kadardır. “%SystemRoot%\Minidump” altındadır. Sistem çöktükçe bu kayıtlar devamlı tutulur.
  • Kernel memory dump: Kernelin tüm kaydını tutar. Sistemin çökmesi ile ilgili olmadığı düşünülen veri hariç, tüm verilerin kaydını tutar. Kernel boyutu kadardır. 512 MB RAM için ortalama olarak 60 MB, 4 GB RAM için ortalama olarak 530 MB kadar olabilir. “%SystemRoot%\MEMORY.DMP” dosyasıdır. Yukarıdaki resimdeki ayara göre sadece en son sistem çöküşündeki kernel dump‘ı tutulmaktadır. Bu sebeple 1 tane dosya bulunmaktadır.
  • Full Dump: RAM’in tamamını tutar.

 

Kaynaklar:

http://www.networkworld.com/news/2005/041105-windows-crash.html?page=1

 

 

Pentist: Sızma Testleri ve Bilgi Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.