Çok Aşamalı Kimlik Doğrulama

0
94
views
Bilgi güvenliğinin temel unsurlarından birisi kimlik doğrulamadır. Kimlik doğrulama mekanizmasını daha etkin hale getirebilmek için çok aşamalı kimlik doğrulama mekanizmasının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu yazıda çok aşamalı kimlik doğrulama konusu incelenecektir.

Çok aşamalı kimlik doğrulamanın 3 temel ayağı bulunur.

  • Something you know (Bilinenler): Kullanıcı ile erişmek istediği sistem arasında paylaşılan gizli veriler bu guruba girer. Buna en iyi örnek kullanıcıya ait şifre bilgisidir.
  • Something you have (Sahip olunanlar): Kullanıcılara ait jetonlar (token) da bir çeşit kimlik beliryecisidirler. Bu kimlik belirleyicilerin sahibi olan bir kullanıcı sisteme kimliğini doğrulatabilir. Örnek olarak akıllı kartlar verilebilir. Bir akıllı kartı kullanarak kimlik doğrulatmak isteyen bir kullanıcı genellikle ek olarak something you know (bilinenler) bilgisini (PIN) de ispat etmek zorundadır.
  • Something you are (Olduğun): Bazı sistemler kullanıcıya ait biyolojik özellikleri kimlik doğrulayıcı olarak kullanırlar. Örnek olarak retina taraması, parmak izi, kan örneği ve ses tanımlama verilebilir. Bu sistemler yaygın olarak kullanılmakla birlikte bazı riskleri de mevcuttur. Örneğin parmak izi okutularak yapılan doğrulamalarda kesin sonuç almak çok zordur, veya ses tanımlama yöntemiyle kimlik doğrulayan sistemler kullanıcının sesi kaydedilerek kolayca atlatılabilir. Buna benzer bir çok sebepten dolayı biometrik kimlik doğrulama yöntemleri kesin sonuç vermeyen ve tam olarak güvenilir olmayan sistemlerdir.

Bu sistemler yaygın olarak kullanılmakla birlikte bazı riskleri de mevcuttur. Örneğin parmak izi okutularak yapılan doğrulamalarda kesin sonuç almak çok zordur, veya ses tanımlama yöntemiyle kimlik doğrulayan sistemler kullanıcının sesi kaydedilerek kolayca atlatılabilir. Buna benzer bir çok sebepten dolayı biyometrik kimlik doğrulama yöntemleri kesin sonuç vermeyen ve tam olarak güvenilir olmayan sistemlerdir.

Günümüzde bir çok sistemde, özellikle iç ağda kullanılan sistemlerde, çok aşamalı kimlik doğrulama yerine tek aşamalı kimlik doğrulama kullanılmaktadır. Örneğin bir Windows bilgisayara uzaktan bağlantı kurabilmek için kullanıcı adı ve parola kullanılmaktadır. Benzer olarak bir SSH sunucuya bağlantı için kullanıcı adı ve parola kullanılabildiği gibi sadece bir sertifika da kullanılabilmektedir. Kullanıcı kimlik bilgilerini veya sertifikayı elde eden saldırgan, ek bir önlem alınmamışsa hedef sisteme erişim sağlayabilmektedir. Bu yöntem kaba kuvvet saldırıları için de kullanılabilir. Kaba kuvvet saldırılarıyla, hedef sisteme bir veya birden çok bilgi ile saldırılarak hedef sistemdeki kimlik doğrulama mekanizması atlatılmaya çalışılır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz