Sysinternals Psexec Aracı Kullanılarak Windows İşletim Sisteminde Yerel Yönetici Haklarının SYSTEM Haklarına Yükseltilmesi

Windows işletim sistemindeki SYSTEM hesabı en işletim sistemi seviyesinde en yetkili hesaptır. Bu yazıda, yerel yönetici hesabı Sysinternals PsExec aracı kullanılarak SYSTEM haklarına erişecektir.

Vedat adlı yerel yönetici kullanıcısı işletim sisteminde en yetkili hesaplardan birisidir. Ancak yerel bir yönetici kullanıcısı sistem üzerinde varsayılan durumda her işlemi gerçekleştiremez. Ayrıca, bilgisayar etki alanına dahil olsa bile, yerel yönetici hesabı ile etki alanındaki nesneler sorgulanamaz.

whoami
net user /domain

acquiring-system-privileges-from-local-admin-privileges-using-sysinternals-psexec-tool-01

Bunun yanında Sysinternals PsExec aracı ile yerel yönetici hesabı, SYSTEM haklarıyla işlemler gerçekleştirebilir. Böylece, yerel bilgisayarda (neredeyse) her işlemi gerçekleştirebilir. Bunun yanında, bilgisayar etki alanına dahil ise, etki alanındaki nesneler, SYSTEM yetkileri ile sorgulanabilir.

PsExec.exe -s cmd -accepteula
whoami
net user /domain

acquiring-system-privileges-from-local-admin-privileges-using-sysinternals-psexec-tool-02

 

 

 

Yazarın Bilgileri

Ertuğrul BAŞARANOĞLU
Ertuğrul BAŞARANOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanabileceğiniz HTLM etiketleri ve özellikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Bu sayfada incelenen konulardan doğacak sorunlar kişinin kendi sorumluluğundadır.